Першотравенськ. Дитячий садок "Черемшина"








Родительский лекторий

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Діти і книга”

 

Всебічний розвиток дитини в ранньому дитинстві — запорука його успішного майбутнього. Важливу роль у розвитку людини будь-якого віку грає читання книг, адже завдяки книгам ми пізнаємо світ, як реальний, так і придуманий, чогось вчимося, вдосконалюємось.

Коли ми були ще зовсім маленькими, то місія читання книг лягала на плечі наших батьків.

Зараз, практично з самого народження, дитину супроводжує книга. Спочатку це пластикові книжки-пищалки з простими картинками, потім — барвисті книги з щільного картону, потім — звичайні книги з великим шрифтом, і як завершення — дорослі книжки з звичайним друкарським шрифтом та з малою кількістю ілюстрацій.

Щоб дитина і книга продовжували супроводжувати один одного протягом всього життя, треба над цим попрацювати.

Прищеплюйте любов до книги з раннього дитинства: купуйте дитині книги, читайте їй віршики, оповідання, казки. Нехай відвідування книжкових магазинів і купівлі нових книг стануть вашим сімейним святом і ритуалом.

Якщо у вас зберігся старий фільмопроектор з діафільмами, то це чудова можливість прищепити вашій дитині любов до читання.

Не забувайте і про культуру поводження з книгою! Не дозволяйте малювати в книгах, рвати книжки і кидати їх на підлогу, навчайте малюка тримати всі книги в порядку, показуючи йому власний приклад поведінки з книгою.

 

Любов до читання

Часто батьки скаржаться на те, що їхня дитина не любить читати книги, забуваючи при цьому, що любов до читання можна і потрібно прищеплювати. Читання дітям книг на ніч — хороший і ефективний спосіб формування любові до книг у майбутньому. Тільки ось, якщо шанс втрачено, то його, навряд чи, наздоженеш. Тому, читати книги важливо саме в тому віці, коли дитина сама ще не в змозі досить багато прочитати.

 

Казки на ніч або казкотерапія

“Сказка ложь, а в ней намёк, добрым молодцам урок”, — відразу згадалося про казки. Читання дітям казок на ніч — це кращий засіб хорошого заколисування і засипання. Казкотерапія добре себе зарекомендувала з давніх часів. Читання казок — це чудовий засіб для формування психіки та сприйняття навколишнього світу малюком, це важливий інструмент раннього розвитку, а також головний елемент виховної роботи.

Читання казок, обговорення дій і вчинків дійових осіб, а також фантазування продовжень історій сприяють всебічному розвитку інтелекту дитини. Казкотерапія на ніч — це також запорука хорошого засипання для непосидючого малюка. Головне — навчитися заінтригувати крихітку і спонукати в неї інтерес до слухання.

 

Щоб читання приносило задоволення і реальну користь, потрібно дотримуватися простих, але важливих правил:

Якщо ваш малюк не хоче слухати, то не потрібно його примушувати, так як це не принесе ніякої користі.

Не зловживайте часом! Як правило, маленьким діткам у віці від року до трьох читають у середньому до десяти хвилин, у віці від трьох до п’яти років — 15-20 хвилин поспіль. Хочу зауважити, що це середні показники, а ніяк не нормативи. Ви повинні підлаштовуватися під потреби вашої дитини.

 

Читання книги дитині на ніч повинне приносити взаємне задоволення. Якщо ви себе просто змушуєте читати, щоб виконати щоденний план, це не принесе ніякого задоволення вашій дитині. Відомо, що маля дуже відчуває емоції своїх батьків, тому читання книги має відбуватися за позитивного настрою і має приносити максимум задоволення.

Відбираючи книги, орієнтуйтеся на вподобання вашої дитини.

Не обирайте страшних книжок, що розбурхують уяву.

Читаючи кожен день книги своїй дитині, ви сприяєте розширенню її знань і словникового запасу.

Рекомендується читання книг обома батьками, що сприятиме становленню тісного душевного контакту дитини як з мамою, так і з татом.

Читайте книгу повільно, виразно, намагаючись максимально передати емоції діючих героїв і обстановки.

Не замінюйте живе читання “сухими млявими” аудіокнигами.

 

Від 3-х до 6 років

У період з 3-х до 6-ти років дитина швидко дорослішає, а разом з ним дорослішають і її книжки. Щоб малюк не заблукав у літературних подіях і образах, пропонуйте йому переказувати прочитане — послідовно, з самого початку. Це розвине його пам’ять і логіку та мислення. Дитяча книга — це гармонія тексту і графіки, тексту та інформації, що поза текстом. Не слід забувати про ілюстрації. На цьому етапі вона буде служити практичним керівництвом у спілкуванні з книгою.

Малюнок повинен бути розрахований на тривале розглядання, до нього дитина повертається не один раз. Паралельно з читанням розглядання ілюстрацій допомагає глибше сприймати прочитане. У цьому віці дитина вже може сприймати художній твір тільки на слух. Для його кращого сприйняття дитині слід читати. А для того, щоб діти накопичували не тільки відомості про героїв і події, але й вчилися пов’язувати зміст книги з її оформленням і навпаки, неодмінно слід відразу ж після читання розглядати з дітьми кожну прочитану книгу за всіма правилами:

Спочатку мама “очі в очі” читає дитині текст і не показує картинок;

Далі разом розглядаємо обкладинку, потім повільно перегортаємо сторінки;

Обдумуємо, що зображено на обкладинці, розмежовуємо ілюстрації та написи;

Демонструємо порядок читання написів зверху вниз, виділяємо серед написів на обкладинці прізвище автора і заголовок книги;

Співвідносимо прізвище автора з особистим читацьким досвідом дитини, а заголовок книги — з малюнком на обкладинці;

Читати слід виразно, правильно розставляючи акценти-наголоси. Якщо відразу робити це вам важко, попередньо потренуйтеся.

Приблизно в 5 років деякі діти починають читати самостійно, але прискорювати це не варто — в результаті наукових досліджень доведено, що до 6-річного віку в дитини в основному розвивається права півкуля, яка відповідає за естетичний розвиток, і тільки потім підключається ліва (математична), що відповідає, у тому числі і за читання.

 

Батькам, які хочуть, щоб читання залишилося одним з улюблених занять дитини на все життя, слід взяти до уваги такі важливі моменти.

Слід враховувати психофізичні особливості, притаманні дітям кожної вікової групи.

Прагніть завжди читати малюку виразно. Не впадайте у відчай, якщо у вас не дуже хороша дикція, не поставлений голос та інше. Ваші старання все одно не залишаться неоціненими — адже для дитини в усіх це виходить, але головне, для дитини, що читає разом з нею мама або близька для нього людина, — дитина чудово зрозуміє ті емоції, якими ви хотіли з ним поділитися. Читайте так як у вас виходить, в даному випадку це не головне.

 

Прищепіть дитині дбайливе ставлення до книги. Добре, якщо в сім’ї спочатку з повагою ставляться до книг. Принаймні книги повинні зберігатися в певному місці. Дитину слід з самого раннього віку вчити, що книгу не можна рвати, її треба читати або розглядати акуратно, — вона “жива”, вона розповідає нам багато захоплюючих історій.

Не читайте разом з дитиною на поспіх, перетворіть читання на певний ритуал. Дитина може зайняти зручну для нього позу — найчастіше малеча забирається до мами на коліна. Посадіть її так, щоб бачити реакцію своєї дитини. Перший раз читайте “очі в очі”, не відволікаючись на ілюстрації. Поясніть дитині, що книга не любить, коли її переривають. Потім розгляньте картинки і запитайте у дитини про них, спробуйте з’ясувати, чи зрозуміла вона, про що йде мова, або може щось незрозуміло. Обов’язково поясніть те, що дитина не зрозуміла, і прочитайте текст ще раз.

 

Щоб не відбити у дитини бажання читати, ніколи не примушуйте її до читання, і не дивіться на годинник — керуйтеся тільки тим, чи зацікавлений малюк? Ніколи не соромте дитину(особливо у присутності сторонніх) за те, що вона вже цілий тиждень не брала до рук книжку, — це може завдати їй психічної травми. Безпрограшним варіантом, як і в багатьох інших ситуаціях, залишається виховання любов’ю.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                           

   

Мы хотим дать Вам несколько советов, для того, чтобы адаптация Вашего малыша прошла быстро и безболезненно:

1.   Заранее расскажите ребенку о детском саде, причем сделайте это в радостных тонах и, только с положительной стороны.

2.   Старайтесь не высказывать при ребенке своих опасений по поводу прихода в детский сад.

3.   Проведите  ребенку небольшую экскурсию по территории детского сада, покажите, как интересно играют дети на прогулке.

4.   Ни в коем случае не показывайте ребенку своего волнения перед приходом в сад, наоборот, постарайтесь сделать этот момент наиболее радостным.

5.   Запомните, что ребенок считывает информацию с родителей и от того, какая это будет информация, зависит, какое мнение  сложится у ребенка о садике. Если у мамы глаза будут на «мокром месте», а сердце будет «выскакивать из груди», то и ребенок станет паниковать, думая примерно так: « Куда же это меня отдают? Что это за место такое страшное, если мама так боится?»

6.   Положительный настрой мамы и папы – залог быстрой и успешной адаптации.